Windows 11 yıllardır beklenen özelliği alıyor!

Photo of author

By admin

Microsoft, son çıkan işletim sistem Windows 11‘i yeni özelliklerle donatmaya devam ediyor. Şirketin yayınladığı son güncelleme, yıllardır var olan ekran kaydı uygulaması eksikliğini gideriyor. Dolayısıyla artık Windows 11 kullanıcılarının video kayıt programı indirmeleri gerekmeyecek.

Windows 11’e ekran kaydı alma özelliği geliyor

Windows kullanıcılarının ekran kaydı almaları için OBS veya Xbox Game Bar gibi üçüncü taraf yazılımlara başvurması gerekiyor. Bu eksiklik üzerine şirket, Windows 11 kullanıcıları için Ekran Kaydı özelliğini kullanıma sundu.

Microsoft tarafından yayınlanan son Windows 11 güncellemesi ile birlikte kullanıcılar, artık Ekran Alıntısı aracı üzerinden ekran kaydı alabilir. Kayıt için ekranın tamamını veya yalnızca belirli bir bölümünü seçebilmek mümkün. Bu sayede kullanıcıların kaydettikleri görüntüler için kırpma işlemi yapmaları gerekmiyor.

Ekran kaydı özelliğinin en fazla kaç dakika kayıt alabileceği, hangi dosya uzantısında çıktı vereceği veya dosya küçültme işlemi yapılıp yapılamayacağı gibi merak edilen sorular hakkında ayrıntılı bilgi yer almıyor. Detaylar, önümüzdeki günlerde belli olacaktır.

Güncellenmiş ve Ekran Kaydı özelliği eklenmiş Ekran Alıntısı aracı şu anda Windows Insider kullanıcılarına sunuldu ve henüz test aşamasında. Tüm kullanıcılara sunulacağı tarih ise belirsizliğini koruyor, ancak tahminler önümüzdeki ayı işaret ediyor.

Öte yandan Microsoft, Windows 11‘in son sürümünde bir hata olduğunu doğruladı. Bu son sorun yalnızca Kasım ayının isteğe bağlı güncelleştirmesi KB5020044‘ü yüklemiş olanları etkilerken, Windows 11 üzerinde Görev Yöneticisi’nin farklı renklerde görüntülenmesine neden oluyor.

İlk olarak 30 Kasım’da ortaya çıkan sorundan sadece bazı kullanıcılar etkilenmiş durumda. Sistemin belirli bir temaya ayarlandığı durumlarda Görev Yöneticisi beklenmeyen renklerde kendisini gösterirken aynı zamanda okunamayan bir kullanıcı arabirimini görüntülüyor.

Windows 11 üzerinde kişiselleştirme bölümünde temanın ‘özel’ olarak ayarlandığında bu sorunla karşılaşılıyor. Koyu veya açık tema tercih edildiğinde ise bu sorunun gerçekleşmediğini söylemekte yarar var. Konuya ilişkin açıklama yapan Microsoft’un, 13 Aralık Salı günü yayınlanacak yama ile birlikte bir çözüm sunması bekleniyor.

Siz okuyucularımız bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Ekran kaydı, olması gereken bir özellik mi? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın

hivevape.com mcswizzlespuff.com vozol puff time